Прабългарският некропол при Балчик - Л.Дончева-Петкова, К.Апостолов, В.Русева
www.evtiniknigi.com
  0.00 лв.
Home
Редки книги
Нови книги
Намалени нови книги
Употребявани книги
Антикварни книги
Купувам книги
Добави книга
Евтини Книги във Фейсбук
Ваучер

Търговец: Редки и ценни книги , София

Контакт

Прабългарският некропол при Балчик

Л.Дончева-Петкова, К.Апостолов, В.Русева

Цена 30.00 лв
нова книга
Корица: твърда
Година :2016
Страници: 584
Формат: голям
Език: български
Състояние: отлично
Категория: Исторически книги (история), Археология книги

Людмила Дончева-Петкова е професор, доктор на историческите науки. Научната и кариера е свързана с Националния археологически институт с музей- БАН. Творческите й усилия са насочени към проучвания на българската столица Плиска и на паметници от Ранното средновековие в Добруджа. Много години отдава на изследване на късноантичната крепост на раннобългарското селище и на печенежките некрополи в Одърци, Добричко. Ръководи разкопките на най-големия биритуален некропол при с. Топола, Каварненско, както и на най-ранния прабългарски некропол прй гр. Балчик. Автор е на над 160 научни трудове, от които девет монографии. Чела е лекции по средновековна археология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, в Нов български университет, в университетите във Велико Търново, Шумен, Благоевград, Пловдив, във Франкфурт на Майн.



Кирчо Стефанов Апостолов е завършил Великотърнов­ския университет „Св. св. Кирил и Методий“. Работил е в Музея на гр. Омуртаг и в Регионалния исторически музей в гр. Търговище. От 2012 г. е регионален инспектор към Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културно- то наследство“ в Министерство на културата. Участвал е в разкопките на редица археологически обекти: некропол от XI в. при с. Одърци, Добричко; халколитен некропол и средновековно селище до гр. Омуртаг; селищна могила и средновековен некропол в Резервата до с. Дрйново, По- повско; късноантична базилика до с. Могилец, Омуртагско; селищна могила до с. Дралфа, Търговищко; надгробна могила в землището на с. Врани кон, Омуртагско; средновековен некропол край гр. Омуртаг - научен ръководител; биритуален некропол над гр. Балчик; ранновизантийска и средновековна крепост Кастрици, гр. Варна; биритуален некропол до с. Топола, Каварненско и др. Автор е на над 20 научни публикации. Изследванията му са насочени предимно към средновековни­те български некрополи.



Виктория Светомирова Русева е завършила магистра­тура в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Археология“. Веднага след това започва спе­циализацията си в областта на антропологията в Института по експериментална морфология и антропология с музей - БАН и защитава дисертация като докторант на Национал­ния археологически институт с музей - БАН. Паралелно с това провежда и едногодишна специализация в лаборато­рията на проф. И. Хершковиц в Медицинското училище на Университета на Тел Авив, Израел. Работи в Института по експериментална морфология, патология и антропология - БАН вече повече от петнадесет години. Чете лекции по палеоантропология като хоноруван преподава­тел във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.


Прабългарският некропол при Балчик, Л.Дончева-Петкова, К.Апостолов, В.Русева