В “100 милиона години храна” биологичният антрополог Стивън Ли, син на виетнамски преселници в Канада, представя кухнята на различните култури като резултат от вековна еволюция, фино настроена към нашата физиология и обкръжение.
Днес хората са се отклонили и отдалечили от диетата на техните предци и разчитат на индустриално произведена храна, често направена с химикали, която може би допринася за увеличаването на така наречените “болести на Западния свят”, като рака, сърдечносъдови заболявания и затлъстяването.
Стивън Ли кръстосва такива далечни места като Виетнам, Кения, САЩ и Индия, за да ни запознае с хората, които отглеждат и произвеждат храна, готвят и се хранят, като използват както традиционни, така и модерни начини, и се борят за устойчив и здравословен начин на хранене.
Авторът прилага убедителни аргументи, основани на научни изследвания, в подкрепа на идеята, че начинът на хранене на нашите предци осигурява на организма най-добрата защита на здравето ни и най-балансираната диета. Масовото бързо хранене, както и крайните режими като палео диетата или веганството, всъщност не са съобразени с биохимията и физиологията на човешкия организъм, със сложната природа на тялото ни.
В 100 милиона години храна Стивън Ли ни повежда на интересен тур през еволюцията и ни показва как нашият начин на хранене е резултат от милиони години история и как можем да се върнем към едно устойчиво и по-здравословно хранене.
...