Ноам Чомски е един от най-големите критици на американската външна политика, а Балканите и бурната история на бивша Югославия са сред най-важните теми в неговите политически съчинения. Освен учен с огромен принос за развитието на нашето разбиране за човешкото мислене, той от десетилетия е и активист, борещ се за защита на човешките права по целия свят и срещу военните интервенции на САЩ и западните държави.
Чомски яростно осъжда бомбардировките на НАТО над Югославия по време на войната в Косово. Без да защитава авторитарния режим на Милошевич, той все пак заявява, че е имало начин войната да се избегне и че с нея на практика не е постигнато нищо друго, освен да се затвърдят антиевропейските и антидемократични сили в бивша Югославия.
Чомски критикува остро доктрината за „хуманитарна“ интервенция и налагане на демокрация със сила, разобличавайки двуличието на нейните защитници с много примери за това как западни демокрации са подкрепяли и продължават да подкрепят диктатори, извършващи дори по-големи зверства от Милошевич, но застанали на „правилната“ геополитическа страна.
„Югославия: Мир, война и разпадане“ ще помогне на читателите да преосмислят историята на Югославия и причините за нейното разпадане, като се абстрахират от пропагандата и налаганите стереотипи и погледнат на външната политика от гледната точка не на противопоставянето на Изтока срещу Запада, а на човешките права и прогреса.
...